Yaşayan En Büyük Mucit: Elon Musk

Mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci… 21. yüzyılın teknoloji dâhisi… SpaceX’in kurucusu, CEO ve baştasarımcısı… PayPal’ın kurucu ortaklarından… Tesla Motors’un kurucusu…

Geçtiğimiz aylarda ülkemizi ziyaret eden ve sosyal medya hesaplarında yaptığı Anıtkabir paylaşımı ile de tüm Türk halkının kalbini kazanan Elon Musk, başarılarla dolu bir hayat hikâyesine sahip.

Mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci Elon Musk, 1971 yılında Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak doğdu. Kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrenen Elon, 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satarak ilk yazılım satışını yaptı.
1988 yılında henüz 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı. Askerlik yapmakla ilgili bir sorununun olmadığını “Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi” sözleriyle açıklayan Musk, 1992 yılında, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl geçirdikten sonra University of Pennsylvania’da işletme ve fi zik okumak için Kanada’dan ayrıldı.

İnternet, Temiz Enerji ve Uzay… Sonrasında, “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer” diye tarif ettiği ABD’ye taşınan ünlü mucit, The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında lisans diploması, School of Arts and Sciences’tan da fizik alanında yandal diploması aldı. Atlantic dergisi tarafından “Yaşayan en büyük mucit” olarak tanımlanan Elon Musk, lisans eğitimleri ve Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla, insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan üç alan tespit etti. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı.

Doktoradan Zip2’ya Hızlı Geçiş Musk 1995’de Stanford’da uygulamalı fi zik ve malzeme bilimi alanında doktoraya başladı. Ancak iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başladı ve okulu bıraktı. Ve 1999 yılında Zip2’yu, Compaq’ın AltaVista birimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

Elon Musk’ın İmza Attığı İşler

1999 yılında X.com’u kurarak başlattığı şirketini, Confi nity’yi satın alarak büyüttü ve Paypal’ı ortaya çıkardı. Online ödeme sistemi olan Paypal, 2002 yılında dünyanın en büyük alışveriş platformlarından olan Ebay’e 1,5 milyar dolara satıldı. Yüzde 11,7 hisseye sahip Musk, buradan aldığı payla üç büyük şirkete girişti. Çünkü ona göre gelecek “uzay, internet ve temiz enerji”ydi.

Evlere, iş yerlerine ve devletlere güneş enerjisi sistemini kurarak oradan ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlayan şirket 2006’da kuruldu. 15.000 çalışana sahip SolarCity, kurulum, fi nansal ve sistem takibi gibi birçok alanda sorumluluğu üstlenerek hizmet veriyor. Estetik tasarımıyla da ilgi çeken güneş panelleri, müşterilerini kurulum için hiçbir ücrete tabii tutmayarak geleceği maliyetsiz bir şekilde önümüze sunuyor. Geçtiğimiz günlerde Tesla’yla birleşen şirket, büyük işlere adım atacağa benziyor.

Simülasyon teorisini savunmasıyla bilinen Elon Musk’ın vizyonlarından biri ise Mars’ı kolonileştirmekti. Roket teknolojilerini geliştirmek isteyen Musk, 2002 yılında SpaceX’i kurdu. Odaklanmış fırlatma araçları geliştiren bir şirket olan SpaceX, ilk olarak Falcon 1 ve Falcon 9 roketlerini üretti. Sonrasında, Dragon adlı ilk uzay aracını üreten SpaceX, 2011’de kullanımı durdurulan Space Shuttle’ın yerini alan Falcon 9 roketi ve Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12 uçuşu için 23 Aralık 2008’de 1,6 milyar dolarlık NASA anlaşmasıyla ödüllendirildi.

Birçok insanın elektrikli araba sektöründe iş yok dediği dönemde Tesla’yı kuran Elon Musk, temiz enerji sektörüne de bu şekilde adım atmış oldu. Hem kurucu ortak hem de ürün tasarım başkanı olan Elon Musk, ilk olarak Tesla Roadster’i üretti ve yaklaşık olarak 2.500 adedini 31 ülkede sattı. Daha sonra farklı modeller geliştirmeye devam eden Musk, diğer şirketlere de altyapı desteğinde bulundu. Tüm bunların üzerine bu sektördeki pazarı kanıtlayan Musk, Tesla için uzun dönemli yatırımcılar bulmayı başardı.

Tüm dünyayı inatla yapay zekâya karşı uyarmaya devam eden Musk, yapay zekânın dünyanın sonunu getireceğine ve insanlığı yok edeceğine yürekten inanıyor. Bu sebeple, kâr amacı gütmeyen OpenAI şirketini kuran Musk’ın amacı, insanlığa yardımcı olabilecek ve dost olabilecek yapay zekâ araştırmaları yapmak ve bunları geliştirmek. Bu konuda, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’le de tartışmaya giren Musk’ın sonuna kadar savunduğu tek şey, yapay zekâya karşı dikkatli olmamız ve onun yanlış ellere geçmesini engellememiz.

Elon Musk’ın belki de kendisine göre “en kolay” projesi trafikte sıkılmasının ardından faaliyet göstermeye başladı. Yeraltından tüneller kazarak Kaliforniya’daki trafi k problemini azaltmayı hedefleyen Musk’a, geçtiğimiz günlerde bir diğer girişimci olan Richard Branson da ortak oldu. Tünellerin prototiplerini internete sundu. 600 kilometre hıza ulaşan tüneller, yine gelecekten bir senaryoyu gözler önüne seriyor.

“Başarısız olmak da seçeneklerimizden biri. Başarısız olmadıysanız henüz yeterince yenilikçi değilsiniz.” Elon Musk