Yapay Zekâ İkizleri

Yapay zekâ üzerine kitap yazan iki Microsoft yöneticisi Brad Smith ve Harry Shum bu konuda kitaplarında ilginç fikirlere yer vermişler. İddialardan bazıları, ilerleyen yıllarda insanların karakteristik özelliklerinin yüzde yüzünün kopyalanabileceği ve kullanıcıların önümüzdeki 20 yıl içinde yapay zekâya sahip robot ikizleri olacağı yönünde…

Kitaptaki öngörülere göre, yapay zekâ, kullanıcıların ikizi gibi olacak; kullanıcının tüm özelliklerine hayatına hâkim olacak; onlar gibi düşünecek ve olaylara tıpkı onların vereceği tepkileri verecek. Yapay zekâ konusunda ciddi bir koruma mekanizması kurulmasının bir gereklilik olduğunun altını çizen Brad Smith ve Harry Shum bu sayede makinelerin insan ve toplumun iyiliğine karşı hareket etmesinin engellenmesi gerektiğini belirtiyor. Benzer bir uyarı sıklıkla Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk ve İngiliz fizikçi Stephen Hawking tarafından da dile getirilmişti.

Yapay Zekâ İkizleri

Teknolojik ilerlemenin bir sonucu olarak yapay zekânın insanoğluna hükmedeceği kehanetini defalarca farklı platformlarda dile getiren Musk, bunun çözümünün insanların da yapay zekâ gibi bir beyin yapısına sahip olmasından geçtiğini daha önce defalarca dile getirmişti. Musk, insanların yapay zekâ gibi bir beyin yapısına sahip olmasını mümkün kılmak adına “Neuralink” isimli bir şirket kurarak araştırmalarına geçtiğimiz yıl start vermişti.

Daha önce ABD basınında yer alan iddiaları doğrulayan Musk’ın bu projesinin nihai amacının insanların doğrudan beyinlerindeki yapay sinir ağları ile bilgisayar ve diğer elektronik cihazları yönlendirebilecek bir teknoloji geliştirmek olduğunu duyurmuştu. Musk’ın iddiasına göre, şirket dört yıl içinde hedefe ulaşmak için yoğun bir mesai harcıyor. Yine Musk’ın konu ile ilgili açıklamasına bakılırsa bu teknoloji hayatımıza girdiğinde beyin hasarları, lezyona da daha kolay çözümler bulunacak.