Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin Ardından

Barış Kaptan/ Volkan İtfaiye Muhasebe Müdürü

Türkiye’nin en önemli iş ve ekonomi buluşmalarından biri olan Uludağ Ekonomi Zirvesi 7. kez 23-24 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. Zirveye, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TBMM Bilim, Sanayi ve Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Başbakanlık Hazine Müsteşarı Osman Çelik, banka genel müdürleri, vali, belediye başkanları, yerel yöneticiler, yurtiçinden ve yurtdışından alanında uzman davetlilerin aralarında olduğu 1200 kişi katıldı. Mali İşler Direktörümüz Sayın Hatice Tecim ile birlikte biz de firmamızı temsilen oradaydık.

Oturumlarda, ekonomimizin büyüme rakamları, artan ihracat oranları, Ar-Ge çalışmaları, işadamlarımızın girişimcilik konusundaki sınır tanımazlığı, dünya markaları ile rekabet stratejileri, alanında başarılı olan şirketlerin teknolojiyi üretimden-müşteriye teslime kadar geçen süreçlere uygulama çözümleri, müşteri talep ve isteklerini dijital sistemlere entegre etme becerileri gibi konular tartışıldı. Firmalarımızın ve işadamlarımızın, yaptığı işte dünya markası olma isteği, yeni pazar bulma çalışmaları, finansman yaratma modelleri, araştırma geliştirme çalışmaları, 2017 yılı değerlendirmeleri, 2018 ve sonraki yıllara ait stratejileri ufkumuzu açtı.

Ufuk açan yorumlar Birbirinden değerli, alanında kendini kanıtlamış konuşmacılardan, köşe yazısı, tez konusu olabilecek panel oturumlarından almış olduğum notları kısaca siz değerli Vol okurları ile paylaşmak isterim:

• Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ülkemiz ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmelerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Şimşek, Türkiye’nin ortalama %5,7 büyüdüğünü ve böyle giderse kişi başı gelirde AB ülkeleri ortalamasını 14 yılda yakalayacağını, 2018 yılının birçok açıdan iyi olacağını ifade etti. Bakan, “Enflasyonda %10’un üzerindeyiz. Ama tek haneye indirmek için güçlü bir çalışma içindeyiz” dedi.

• Fırsatların, hazırlığı olanların önüne geldiği bir dünyada yaşandığını belirten TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik “Türkiye’de fırsatlardan yararlanmaya çalışanların hazırlıklarını iyi yapması gerekiyor” dedi.

• Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim benim de içtenlikle katıldığım bir tespitte bulundu. Zaim, “Ülkemizden ne zaman birkaç Nobel sahibi bilim insanı çıkarsa, ne zaman olimpiyatlarda madalya kazanan atletlerimiz çıkarsa işte o zaman global markalarımız da çıkar” dedi.

• Başbakanlık Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Türkiye ekonomisinin 2000’li yılların başından beri gerçekleştirdiği reformlarla önemli yol kat ettiğini, artık daha rekabetçi, yüksek katma değer oluşturan ve yenilikçi bir ekonomiye geçme ihtiyacının bulunduğunu belirtti. Çelik, yeni yatırımcıları ve girişimcileri desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi.

•Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise şunları söyledi: “Dünya büyüyor, biz de büyüyoruz. Bu büyüme trendini hiç kesmeden sürdürmeliyiz. 2016’da küçülmeyi beklerken Türkiye ekonomisi %4 büyüdü. 2017’de %7 gibi bir büyüme oranı yakaladık. 2018’de de bu büyüme devam edecek ve tek rakamlı enflasyona düşebileceğimize inanıyorum.”

• Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Garih, 1972’den bu yana Türk müteahhitlerinin üstlendikleri projelerin toplamının 355 milyar dolarlık ciro oluşturduğunu, Türkiye’nin sektörde dünya ikincisi olduğunu ifade etti. Garih ayrıca “Bizim mühendislerimiz çok güçlü. Türk mühendislerin iyi eğitimli, çok çalışkan, dürüst, vefakâr, samimi olduğunu görüyoruz. Ayrıca Avrupa ve Amerika’dan Türk mühendislere ciddi şekilde talep var” dedi.

• Türkiye’ye gelen turistlerin ortalama 3,5 gün kaldığını belirten Tay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak, “Turistlerin bir gün daha kalmasını sağlasak gelirimizi yüzde 25 arttırabiliriz” dedi.

Zirveye teknoloji ve dijitalleşme damgasını vurdu.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne damga vuran konu kesinlikle teknoloji ve dijitalleşme oldu. Bu iki kavramı her yıl biraz daha fazla duyacağımız, hayatın ve ekonominin içinde her geçen gün daha fazla hissedeceğimiz kesin. Teknoloji ve dijitalleşme birey-şirket yaşamı ve ekonomisini doğrudan etkileyecek. Akıllı uygulamalar, yapay zekâ, müşteri beklentilerini okuma, strateji oluşturma ve karar verme süreçlerinin, planlama, insan kaynakları yönetimi gibi iş hayatına ait birçok süreçte önemi ve kullanımı artacak.

Zirvede, 2017 yılı itibarıyla bankacılık işlemlerinin %95’inin bankaya gitmeden, şube dışında yapıldığı; internetten alışveriş oranlarının her geçen gün daha da arttığını, bir sosyal medya uygulaması üzerinden binek araç satışı yapılmaya başlandığını ve aynı sosyal medya uygulaması üzerinden kamyon satışı için hazırlık yapıldığını da dinledik.

Yazımın son bölümünü yapılan bir tespit ile bitirmek istiyorum; “Önümüzdeki 10 yılda yaşanacak değişimin, yaşanan 40 yıldaki değişimden daha fazla olacağını düşünüyorum…”

Ekonomik, finansal, iş idaresi açısından birçok derinliği bulunan zirvenin oturumlarını uludagekonomizirvesi.org adresinden izleyebilirsiniz.