Trabzon İtfaiyesi

Trabzon İtfaiye Daire Başkanı Fahri Kaplan 21 yıldır itfaiyecilik mesleğine gönül veren deneyimli bir isim. Göreve başladığı ilk günden bu yana itfaiye çalışanlarının olabildiğince rahat koşullarda çalışması için elinden geleni yaptığını belirten Kaplan, idarecinin mutluluğunun personelin mutluluğundan geçtiğini vurguluyor. Gelecek planları arasında hem araç hem de personel sayısını arttırmak olduğunu belirten Kaplan, eğitimlere çok önem verdiklerini, kurum içi ve kurum dışı eğitimlere gelecek dönemlerde de devam edeceklerini ifade etti.

Sizi tanıyabilir miyiz?

12 Aralık 1956’da Trabzon Çaykara’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Çaykara’da tamamladım. Ardından, Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdim. 1980 yılında Orköy Orman Teşkilatı’nda göreve başladım. O zamanlar, yani 80 ihtilali döneminde memur sayısı çok azdı. 1 aylık memurken İdari Mali işler Baş Müdürümüz bana “Personel kanunu 1 gecede okuyacaksın ve sen personelcilik yapacaksın” dedi ve o günden sonra personelcilik ve mali-idari işler tarafına geçtim. Tarım Teşkilatı, Orman Teşkilatı ve Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nde idareci olarak görev yaptım. 1994 yılında belediye tarafına geçtim ve 1997 yılına kadar Personel Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ve Trafi k Müdürlüğü görevlerinde bulundum. 1997 yılından bu yana da Trabzon İtfaiyesi’ndeyim ve bugün İtfaiye Daire Başkanlığı görevini yürütmekteyim.

Göreve başladığınızdan beri neler değişti?

Göreve başladığımda burada çalışma sistemimiz 48/48’di. 48 saat çalışıyor, 48 saat istirahat ediyorduk. O zamanki itfaiye yönetmeliğine göre sistem böyleydi. Ancak personelimiz çok yoruluyor, verimleri düşüyordu. Bizim işimizde verimliliğin düşmesi kabul edilemez bir durum. Dönemin Belediye Başkanı Asım Aykan ile görüştüm; 24 saat çalışma 48 saat istirahat yapalım diye bir teklifte bulundum. Başkanımız sağ olsun bizi kırmadı. 1997 yılında bu sisteme geçtik. O günden bu yana itfaiye çalışanlarını mümkün olduğunca rahat ettirmeye çalıştık. Çünkü öncelikle personelimiz mutlu olmalı ki idareciler de mutlu olsun. 1997 senesinde bir Volkan aracı aldık. Yıllarca 1 numaralı aracımız olarak görev yaptı; o araçla nice yangınlar söndürdük. 2009’dan beri de 25 adet yeni araç aldık. 25 olan araç yaşı ortalamamızı 13,04’e indirdik. Bu çok önemli bizim için. Çünkü eski araçlarla kaliteli hizmet vermek hem hız hem de kullanışlılık bakımından çok zor. Biz hızla yarışıyoruz. Neyse ki yeni araçlarımızla birlikte yenilendik. 2013 yılında Trabzon, Büyükşehir Belediyesi olmadan önce belediye başkanımız Orhan Bey ile bütün ilçeleri gezdik. Belediye başkanları ile tek tek görüştük. İlçelere grup amirlikleri yapma düşüncesiyle bina yapmak için yer istedik. Yaptığımız çalışma neticesinde büyükşehir olunca nerede ne yapacağımızı biliyorduk. Büyükşehir olduktan sonra da planlarımızı hayata geçirdik, yeni grup amirlikleri açtık. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 18 ilçesi var. Beşikdüzü, Vakfıkebir, Akçaabat, Maçka, Arsin, Ortahisar, Araklı, Sürmene, Of, Düzköy ve Çaykara’da olmak üzere 11 ilçe grup amirliğimiz bulunuyor. Kalan ilçeler de o grupların komşu ilçeleri, müdürlüklere yakın mesafedeler.

Trabzon İtfaiyesiTrabzon itfaiyesinin görev ve sorumlulukları nelerdir?

Yönetmelikte de belirtildiği gibi ilk görevimiz yangına müdahale etmek ve söndürmek. Her türlü kaza, çökme, patlama, mahsur kalma ve benzeri durumlarda teknik kurtarma gerektiren olaylara müdahale etmek ve ilkyardım hizmetlerini yürütmek de başlıca görevlerimiz arasında yer alıyor. Arazide, su üstü ve sualtında her türlü arama ve kurtarma çalışmalarını yapmak, su baskınlarına müdahale etmek, halkı kurum ve kuruluşları itfai olaylar konusunda bilgilendirmek ve talep edilmesi halinde orman yangınlarının söndürülme çalışmalarına katılmak da görev ve sorumluluklarımız arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Trabzon İtfaiyesi’nde bir gün nasıl geçer?

İtfaiyeyi bilmeyenler, “yangın olursa yangına gideriz; olmazsa çalışmayız” diye düşünebilir. Ancak işin rengi öyle değil. Gün içinde yapmakta olduğumuz o kadar çok iş var ki…

Sabah gelir gelmez ilk olarak devir teslim yapıyoruz. Her vardiyadan devredecek kişiler devralacaklara araçları gösterip ne var ne yok anlatır. Sonra araçlar çalıştırılır, merdiveni açılır, bir sorunu var mı yok mu diye kontrol edilir. Arazözler ve ekipmanlar da aynı şekilde, ne durumdalar bakılır ve bir arızası varsa kontrol edilir; neden olmuştur tespit edilir ve giderilmesi için gereken yapılır. Bir de bütün bu işlemler kaydedilir. Yarın benzer bir durum olduğunda geçmişte ne olduğunu bilmek zorundayız. Çünkü burada “Ben bilmiyorum” demek suçtur.

Trabzon İtfaiyesi

Devir teslim sonrasında, eğitimlerimiz oluyor. Örneğin ekipman eğitimi, yüksek açı çalışma eğitimi gibi. Mesela bir solunum cihazını kullanmayı hepimiz biliyoruz ancak dar alanda nasıl kullanılacağını da bilmek zorundayız. Ve onu kullanmayı tam anlamıyla bilmemek, ekipmana hâkim olmamak sizin canınızı tehlikeye atabilir. O nedenle bunu tehlike altında olmadan deneyimlememiz ve tekrarlamamız lazım.

Yüksek açı çalışma eğitimlerimizde de merdivenle ve iplerle beraber çalışmalar yapıyoruz. Her itfaiyeci arkadaşımıza yüksek açı çalışma ekipmanları aldık. Bunları kullanmak durumunda kalabileceğimiz vakalar için çalışmalar yapıyoruz. Çünkü itfaiyeler kurtarma operasyonlarında da iyi olmak zorunda. Spor olmazsa olmazımız. İyi bir itfaiyeci zamanla yarıştığı için kondisyonlu olmak zorunda. O nedenle spor şart.

Trabzon İtfaiyesi

2017 YILI TRABZON İTFAİYESİ

1543 YANGINA MÜDAHALE ETTİ

177 TRAFİK KAZASINA GİTTİ

185 ARAMA-KURTARMA YAPTI

 

 

Trabzon İtfaiyesi

2017 YILINDA TRABZON İTFAİYESİʼNİN EN SIK KARŞILAŞTIĞI YANGIN TİPLERİ

 • 745 Sigara-Kibrit
 • 334 Elektrik
 • 232 Baca
 • 153 Diğer
 • 44 Ocak-Soba
 • 29 LPG-Doğalgaz
 • 02 Yıldırım Düşmesi
 • 01 Patlayıcı Madde

Geleceğe yönelik projeleriniz neler?

Ortahisar Grubu olarak itfaiyemiz için yeni bir tesis yaptırmak istiyoruz. İçerisinde yüksek katlı kuleden, kurtarma- söndürme eğitimleri binalarına, spor salonundan sahalara kadar birçok şeyin yer aldığı tam donanımlı bir projemiz var. Alan projelerimiz çizildi, beklemedeyiz; en kısa sürede yapılması planlanıyor.

Eğitimlere çok önem veriyoruz. Hem kurum içi hem dekurum dışı olarak eğitimlere de devam edeceğiz.

Araç sayımızı arttırmak istiyoruz. İlçelerde kurduğumuz gruplarda iki tür merdivenli aracımız olması gerekiyor. Uzak ilçelerde kat sayısı fazla olmadığı için 18 metre ve 24 metrelik araçlar bizim için yeterli olacaktır. Bu araçlarla hem kurtarma hem söndürme yapabilelim istiyoruz. Ortahisar’da çeşitli özelliklere sahip toplam 24 aracımız bulunuyor.

Bunun dışında, 2014’ten beri 10 kişi emekli oldu. Toplamda 140 personelimiz var. Bu sayı maalesef yeterli değil. Yeterli personeliniz olmazsa yangını söndüremezsiniz; o yangın hem insanların hem de söndürmeye giden itfaiyecilerin canını tehlikeye atar. Yangında en büyük silah su ve hortumdur ama onu kullanmıyorsanız size döner. Çalışan sayımızı yaklaşık 200 kişi artırmak için Belediye Başkanımız İçişleri Bakanlığı’na müracaat etti; sonucunu bekliyoruz.

Trabzon İtfaiyesi

Trabzon’un önemli bir kısmı ormanlardan oluşuyor. Orman yangınlarının söndürülmesine yardım ediyor musunuz?

Evet orman yangınlarına yardım etmek görevlerimiz arasında. Her yıl valilik nezdinde orman yangın komisyonu toplanır, biz de davet ediliriz. Şehir tipi itfaiye araçları ile ormanlara gitmek çok mümkün olmuyor. O nedenle orman tipi itfaiye aracımızı da aldık. Gerektiğinde biz de müdahaleye gidiyoruz.

Çok sık orman yangını yaşanıyor mu bölgede?

Sahip olduğumuz iklim nedeniyle arazimiz nemli. O nedenle çok orman yangını olmuyor. Bir alev alsa da ormanda çıkan yangın örtü yangını şeklinde devam ediyor.

Trabzon İtfaiyesi

Peki sizce iyi bir itfaiyeci nasıl olmalı?

İyi bir itfaiyeci olmak için çok sayıda özelliğin bir arada olması gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralayabilirim;

 • Bilgili, tecrübeli, eğitimli ve kültürlü olmalı,
 • Sağlık problemi olmamalı,
 • Anlık çözümler üretmek durumunda olduğu için aklını iyi kullanmalı,
 • İnsan ilişkileri iyi olmalı,
 • Yeri geldiğinde psikolog olmalı,
 • İlk müdahaleyi yapmak durumunda kaldığında yeri geldiğinde doktor olmalı,
 • Yükseklik korkusu olmamalı,
 • Pratik olmalı,
 • Spor yapmalı ve kondisyonu iyi olmalı,
 • Hızlı hareket edebilmeli,
 • Empati yeteneği gelişmiş olmalı,
 • Ama en önemlisi merhametli olmalı.

Biz can kurtarıyoruz. Bu, başka hiçbir şeye benzemez. O nedenle yukarıda belirttiğim her özelliğe sahip olmak zorunda iyi bir itfaiyeci.

Unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Sanırım 2000 yılıydı. İnönü Mahallesi’nde bir fırın yangını olduğu ihbarı geldi. Bacası tutuşmuş, çatı yanmış. Gece yangınıydı. Gündüz bile olsa ekibime çatılarda dolanırken “Çok dikkat edin” diye tembih ederdim hep. Uğraşlarımız sonucunda yangını söndürdük. O zaman görevli arkadaşlarımızdan biri olan Ali Rıza, sonrasında çatıya arama yapmaya çıktı. Çatıda karanlıkta gezerken ne olduğunu nereye bastığını görmek çok mümkün olmuyor. O nedenle ekstra dikkatli olmak lazım. Örneğin Ali Rıza’nın çatıda sürünerek kontrol yapması lazım. Öyle yapmadı, yürüyerek gitmeye kalktı. Meğer orada bir merdiven boşluğu varmış ve üzerine tahtalar koymuşlar. Oradaki tahta kırılınca beşinci kattan aşağıya düştü. Şans bu ya, aşağıda bir oturma grubu varmış. Tam olarak oraya düştü. O olmasa Ali Rıza’yı kaybetmiştik. Ben o an bunlar yaşanırken hissettiğim şeyi size tarif edemem. Sapsarı olmuşum bir anda. Bir personelinizin canına en ufak bir şey olsa, yönetici olarak kendini suçluyor insan. Ben neden bunu anlatmadım, neden uyarmadım diye kendine hesap soruyor. Ali Rıza’yı hemen hastaneye götürdük. Tedavisi yapıldı. İhmalin aff ı olmaz yangında. Bunu bir kez daha gördük. Ne zaman bu anı gelse aklıma gözlerim dolar, ağlarım.