Su Monitörlerinde Osilasyon Modu

Selim ALVER

Volkan Ar-Ge yeni tasarımların yanı sıra halihazırda olan üretilmiş ürünlere yaptığı geliştirmeler ile de ciddi yol kat etmektedir. Son olarak elektronik Ar-Ge departmanın geliştirmiş olduğu osilasyon hareketi yeni monitörlere uygulanmaya başlandı. Geliştirilen yeni yazılım ile monitörler tek tuş yardımı ile değiştirilebilir açı genişliğinde her iki yönde belirtilen açıda tarama yapar. Bu şekilde uzun süre yangına müdahale edilmesi gereken durumlarda operatörün sürekli kontrol gereksinimi azalır.

Osilasyon programı yardımı ile monitör aşağıda belirtilen şekilde ayarlanabilir bir alanı aktif bırakılan süre boyunca tarar.

Her sayıda itfaiye aracı üretimine ve teknik disiplinlere dair farklı bir konuyu ele alıyoruz. Volkan Ar-Ge Merkezi Konstrüksiyon ekibinin tecrübeli isimlerinden Mehmet KOCA bu sayıda, itfaiye araçlarının üstyapı üretim safhaları ile ilgili merak ettiklerimizi cevapladı.

ekip

Araç tasarımına başlarken uyguladığınız bir prosedür var mıdır?
Satış ve proje başlangıç toplantıları ile şartname incelenerek istekler belirlenir. İsteklere göre aracın 2D ve 3D taslak çizimleri oluşturulur. Devamında yine şartnameye göre belirlenen ve tasarlanan üstyapı ekipmanlarının (Modül, Su Tankı, Köpük Tankı vb.) 2D çizimde yerleşimi yapılır ve yerleşime göre dingillere gelen yükler hesaplanarak aracın park ve seyir halinde ağırlık dengesi kontrol edilir.

Bu prosedürün 2. Aşaması nasıl ilerler?
İstenilen araçta tahrik edilecek olan su pompası-hidrolik pompa gibi elemanların akuplaj tasarımlarına ait güç aktarım tablosu mekatronik departmanı tarafınca hazırlanır. Bu pompaların tahriki sırasında kullanılması gereken ekipmanlar araç üzerine montajlanır.

Bu demek oluyor ki mekatronik departmanı ile konstrüksiyon bölümü sürekli bir iletişim halinde. Kullanılacak olan ürünler belirlendikten sonra tasarım ilerleyişi nasıl devam ediyor?
Sadece bu iki birim değil ar-ge yapılanması içerisinde tüm birimler sürekli iletişim halindedir. Bu iletişim bilgi alışverişi bazında toplantılarla sağlandığı gibi PLM sistemi vasıtasıyla CAD ortamında da sağlanmaktadır. Su pompası-hidrolik pompa gibi tahrik edilecek elemanlar için şaft aktarım tasarımı yapılır. Bu aktarım tasalanırken max. şaft açısı gibi kritik önem arz eden parametreler değerlendirilir. Devamında modül, su tankı, yağ tankı, köpük tankı vb. üstyapı ekipmanları 3D çizimde yerleştirilerek estetik ve ergonomi değerlendirmesi yapılır. Tasarımın birden fazla aşamasında proje yöneticisi proje gözden geçirme toplantıları ile tasarımının o an ki halini diğer ar-ge personellerinin değerlendirmesine sunar. Bu sayede olası tasarım hatalarının henüz sürecin başlangıcında iken önüne geçilmiş olur.

arge 3

Bahsetmiş olduğunuz üstyapı ekipmanları her zaman sabit bir yapıya sahip midir yoksa her projede değişiklik gösterebiliyor mu?
Şu şekilde örneklemek gerekirse; teknik şartnameler, ilgili parçanın malzemesini dahi belirtir, nadiren üretici tercihine bırakır. Su Tankları CR304, CR316, PP olabilirken köpük gibi korrasif etkisi olan sıvılarda CR316 ve PP kullanarak tasarı yapabiliyoruz.

Belli standartlar içerisinde tasarımlar şekil almış olsa dahi geniş müşteri istekleri doğrultusunda her projenin özgün tasarımları da oluyor. Peki bu aşamalardan sizi en çok zorlayan hangisidir?
Tasarım ve imalat aşamaları iyi belirlenmiş bir akış şeması ve güçlü bir denetleme mekanizması içerisinde oldukça kontrollü ve sağlıklı ilerliyor. Fakat bu süreç içerisinde müşteriden gelen revizyon talepleri güçlüklere yol açabiliyor. Her ne kadar tasarımı değiştirmeye kadar giden zorluklarla karşılaşılsa da müşteri revizyon talepleri asla geri çevrilmeyip memnuniyetle gereken değişiklikler tasarıma ve üretime yansıtılıyor. Çünkü onların taleplerini gerçekleştirmek bizim misyonumuzun çerçevesini çiziyor.

Peki tasarımınızın üretim birimine gidiş öyküsü nasıldır?
Tasarım süreci ile birlikte bir ERP sistemi dahilinde projeye ait ürün ağaçları oluşturuluyor. Daha sonra bu ürün ağaçları sistem üzerine yüklenerek planlama departmanının kontrolünde rotalanarak sırası ile ilgili üretim birimlerine aktarılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir