Mevsim Geçişlerinde Yüz Felcine Dikkat!

Küresel ısınma nedeniyle iklimler gün geçtikçe değişiyor… Sıcaklıklar mevsim normallerinin çok dışında seyrediyor. Kış ortasında bir an bahar mevsimini yaşıyorken, ani bir sıcaklık düşüşüyle tekrar kışa dönebiliyoruz. Tahmin edilemeyen sıcaklıklar ve ani mevsim geçişleri sağlığımız için ciddi tehditler oluşturuyor. Gribal hastalıkların yanı sıra, ani geçişlerin neden olabileceği bazı sağlık sorunları her an kapımızı çalabilir. Bu sorunlar arasındaki en büyük tehlikelerden biri de yüz felci!

Yüz Felci Nedir?

Yüzümüzün her iki yarısında, kasların hareket etmesini sağlayan iki tane sinir bulunmaktadır. Bu sinirler beyin sapından çıktıktan sonra kulak kemiği içinde devam eder ve kulaktan çıktıktan sonra yüzümüzde alın, göz kapağı, kaş, burun kenarı, dudak kenarı ve boyun kaslarını hareket ettirmeye sağlayan sinirler olarak beş parçaya ayrılır. Bu sinirin hasar görmesi buradaki kasların yönetilmesinin azalmasına neden olur. Buna bağlı olarak da kaslarda hareketsizlik oluşmaya başlar. Kaslardaki hareketsizlik hafif derecede olabileceği gibi yüksek derecede olup tamamen hissizlik görülebilir. Bu duruma da yüz felci denir. Şeker hastalarında ve gebelerde daha sık ortaya çıkan yüz felci, her yaşta görülebilmekle birlikte erişkin yaşlarda daha sık karşılaşılmaktadır. Yüz felci geçiren hastalar genellikle yüzün bir yarısında veya ağız köşesinde çarpılma, yamulma, hareket kaybı hissediyor. Bu bulgular çoğunlukla ani ve hızlı gelişiyor. Kulakta dolgunluk, sese karşı hassasiyet ve tat bozukluğu da görülebiliyor. Gözyaşı salgısının azalması ve göz kapaklarının kapatılamaması nedeniyle gözlerde yanma, batma, kuruluk, kızarıklık ve ağrı da görülebilen şikâyetler arasında.

İlk 72 Saat Çok Önemli!

Yüz felcinde doktora başvuru ve tedaviye başlama zamanı, hastalığın iyileşmesinde önemli rol oynuyor. Yapılan çalışmalar, özellikle ilk 72 saat içinde başlanan tedavinin olumlu etkisinin, daha geç başlayan hastalara göre daha iyi olduğunu gösteriyor. Yüz felcinin tedavi sürecinde kalıcı hasar oluşmaması için göz korumasının da ihmal edilmemesi gerektiği vurgulanıyor.