Kültür Ajandası / Vol16

Müzik – Cem Karaca-Merhaba Gençler 2018

Bundan 14 yıl önce kaybettiğimiz Türk rock müziğinin usta yorumcularından Cem Karaca için, müzik dünyasının en önemli oyuncu ve şarkıcıları bir araya geldi. DMC etiketiyle yayınlanan ‘Merhaba Gençler 2018’ isimli saygı albümü için, Sıla, Teoman, Haluk Levent, Halil Sezai feat. Sansar Salvo, Mehmet Erdem, Kolpa, Can Bonomo, Yüksek Sadakat, Cemil Demirbakan, Gökcan Sanlıman, Kök gibi önemli sanatçı ve gruplar dışında Fırat Tanış, Şevket Çoruh ve Ayşen Gruda gibi önemli oyuncular da seçtikleri Cem Karaca şarkılarını kendi tarzlarında yeniden seslendirdi.

Kitap – Kişisel Ataleti Yenmek / Mümin Sekman

Bir şeyi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Onu niçin yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. İsterseniz nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Yapmamakla neler kaybettiğinizi ve yaparsanız neler kazanacağınızı biliyorsunuz. Ama yine de hiçbir şey yapmıyorsunuz. Sizi durduran nedir? Atalet! Atalet, isteksizlik ile yorgunluğun, tembellik ile depresyonun, yavaşlıkla yılgınlığın, hayal kırıklığı ile kayıtsızlığın, tükenmişlik ile tepkisizliğin “ortaya karışık” halde bir insanın ruhunu ele geçirmesidir. “Üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etme” ve “yumurta kapıya gelmeden harekete geçmeme” halleri tipik atalet göstergeleridir. Bu kitap, ataletli ruh halinden kurtulmak isteyenler içindir. Atalet halini analiz eden kitap, okuyucusuna ataletle başa çıkma yollarını gösteriyor.

 

Film – Suyun Sesi

Orjinal Adı: The Shape of Water
Yönetmen: Guillermo del Toro
Oyuncular: Sally Hawkins, Michael
Shannon, Octavia Spencer,
Richard Jenkins, Doug Jones
Tür: Dram, Fantastik, Romantik
Yapım Yılı: 2017 (ABD)

 

Soğuk savaş döneminin Amerika’sında yaşayan Elisa yalnız bir kızdır. Sessiz, rutin bir hayatı olan Elisa, gizli ve yüksek güvenlikli bir devlet laboratuvarında temizlikçi olarak çalışır. Ancak günün birinde Elisa’nın hayatı, iş arkadaşı Zelda ile devletin yaptığı gizli bir deneyi keşfetmesi ile değişir. Suda hapsedilen insansı bir yaratığın acımasız bir deneyde kullanıldığını fark eden Elisa, onunla iletişim kurmaya başlar. Aynı dili bilmeyen, farklı hayatlar süren, hatta ayrı genetik yapılara sahip bu ikili, aralarında kurdukları tarifsiz bağ ile birbirlerinin hayatını değiştirecektir…