Kültür Ajandası

MÜZİK

Nasılım Biliyor Musun? /Gripin

Gripin 2012 yılında yayınladığı “Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar” albümünün ardından yeni albümü ile beş yıl sonra yeniden müzik marketler ve dijital platformlarda yerini aldı. Grubun 5’inci albümü olan “Nasılım Biliyor musun?” 10 şarkıdan oluşuyor. Albümde, söz ve müzikleri grup üyeleri ve Haluk Kurosman’a ait olan sekiz yeni şarkının yanı sıra, 2016 yılında single olarak yayınlandıkları “Beni Boş Yere Yorma” ve Suat Sayın’ın ünlü eseri “Gündüzüm Seninle” isimleri şarkıları yer alıyor.

FİLM

Arif v 216

Yönetmen: Kıvanç Baruönü

Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Seda Bakan, Zafer Algöz, Özkan Uğur

Tür: Komedi:

Macera Yapım Yılı: 2017

Robot olan 216, insan olma hayali kurmaktadır. Uzaydan dünyaya çok sevdiği arkadaşı Arif’in yanına gelir ve insan gibi yaşamaya başlar. Sıradan insanlar gibi bir yaşam sürmeye çalışsa da farklılığı kimsenin dikkatinden kaçmaz. Yeni yaşantısına alışmaya çalıştığı sırada aşk da kapısını çalmıştır. Robot olduğunu herkesten saklamaya çalışan 216 bunu başaramaz. 216’dan ilham alan bir işadamı, onu herkese tanıtıp kopyalarını yapmak ister. Sunduğu cazip tekliflerle 216’yı kandırmayı başaran işadamı, onun sayesinde geleceği değiştirecektir. Arif bu korkunç planı öğrenir ve hem dünyayı hem de 216’yı kurtarmak için bir mücadeleye girişir.

KİTAP

Kördüğüm / Ayşe Kulin

Esrarengiz bir kaza sonucu bellek kaybı yaşayan, bu nedenle “Gizem” adıyla anılan genç kadının tek bir isteği vardır; kendi gerçeğine ulaşmak… Bir süre hastanede kaldıktan sonra özel bir kliniğe yatırılan Gizem, bu kapalı ortamda, hayal bile edemeyeceği travmalar yaşamış genç bir kadınla ve onunla özel olarak ilgilenen doktor Orhan’la ilişki kurar. Zamanla kendinde unutuşun o sımsıkı kilitli kapısını aralayacak gücü bulan Gizem, hatırladıklarıyla kumpaslar, entrikalar ve rastlantılarla örülü, Türkiye’de yaşanan bu karmaşık günleri de içine alan esaslı bir kasırgaya kapılmış gitmekte olduğunu görecektir.

Kördüğüm, hayatının hassas bir evresinde, günümüzün acımasız çarkları arasına sıkışmış genç bir kadının yaşadıklarını çarpıcı bir “geri dönüş” hikâyesiyle anlatıyor. Ayşe Kulin çok sevilen kitabı Kanadı Kırık Kuşlar’da olduğu gibi, ülkesinin çalkantıları ile sarsılan ama tutkularına da sorumluluklarına da sahip çıkan genç bir kadının ayakta kalma mücadelesini gözler önüne seriyor.