Kompozit Yangına Karşı

Burak Darcan/ Tila Kompozit Temsilcilik İç ve Dış Tic. Genel Müdürü

Kompozit kelimesi halen akıllarda, anlamından farklı, manasına ters veya yanlış yazılmakta ve telaff uz edilmektedir. Aslında kompozitin popülerliğinin son yıllarda artmasının bu sebepten kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Kompozit, kısaca iki malzemenin bir araya gelerek kendi özelliklerinden daha üstün bir ürün ortaya çıkarmasıdır. Bu yazıda size polimerik kompozitlerden, yani bir takviye tabakası ve bir matriks/ reçine sisteminin bir araya geldiği üstün özellikli ürünlerden bahsedeceğim.

Kompozit Yangına Karşı

Kompozitlerin üstün özellikleri nelerdir?

  • Hafiflik
  • Yüksek korozyon dayanımı (paslanmazlık)
  • Yüksek kuvvetlerde bile formunu koruyabilme
  • Yüksek ısıl dayanımı
  • Mükemmel dielektrik (yalıtan) nitelikler
  • Kalıplama esnekliği
  • Bakım ihtiyacının az ya da hiç olmaması
  • Kolay ve hızlı tamir edilebilme
  • Çeşitli katkılar ile özelliklerin arttırılması (Örneğin alev ilerletmeme)
  • Uzun kullanım ömrü (teorik olarak sonsuz ömür)

Kompozit Yangına Karşı

Kompozitler yangın ile mücadelede nerelerde kullanılıyor, nerelerde kullanılabilir?

Dış cephe kaplaması: San Francisco Modern Sanat Müzesi (SFMOMA) 2014 yılında yenilendi. Dış Cephesi, 12 kat, 3.252 metrekare, Kreysler & Associates fi rması tarafından kompozit malzeme kullanılarak inşa edildi.

Kompozit Yangına Karşı

Kompozit Yangına Karşı

 

 

 

 

Tila Kompozit firmasının müşterilerinden Fibrosan (İzmir) tarafından üretilen Panolux paneller ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hangar kapıları üretilmiştir. Yüksek mukavemet ve güvenlik avantajı sağlayan bu proje aynı zamanda IEE 1502-2007, MILSTD 285 ve IEEE 299 standartlarına göre anti-radar özelliğine sahiptir.

İtfaiye araçları: Volkan İtfaiye de itfaiye araçları üretiminde kabin içerisindeki personelin güvenliği ve rahat çalışma alanı için kompoziti tercih etmektedir. Alev ilerletmeyen reçineler ile beraber özel yanmaz köpükler ile aracın dinamizmi arttırılmaktadır.

 

Kompozit Yangına Karşı

Yangın söndürme tüpleri: Kompozit tanklar yangın söndürme ekiplerinin yarı yarıya ağırlıkta bir tank taşıyarak daha hızlı hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Toplu taşıma araçları: Müşterilerimizden Sazcılar Otomotiv (Bursa) ve Doğuş Fiberglas (Adana) otobüs, minibüs, tren ve tramvaylarda kullanılan birçok kompozit parçayı, yangın riskini azaltmak için, alev ilerletmeyen katkılar ile takviye edilmiş reçine sistemleri, %100 cam elyafından oluşan takviye tabakaları ve farklı yanmaz nüve malzemeler ile üreterek, yangın riskine karşı yolcuları korumaktadır. Sizlere her geçen gün yeni bir örnek ve referans eklenen kompozit dünyasından diğer yazılara yer bırakabilmek için ancak birkaç örnek verebildik. Daha detaylı bilgi için Tila Kompozit‘e ulaşabilir veya aşağıda belirtilen blogumuzu takip edebilirsiniz.

Kompozit Yangına Karşı Kompozit Yangına Karşı Kompozit Yangına Karşı

www.tila.co

www.kompozithayalleri.com

Kompozit Yangına KarşıBurak Darcan Kimdir?

İstanbul’da doğan Burak Darcan 1999’da FMV Ayazağa Işık Lisesi’nden, 2004 yılında da İTÜ Maden Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Londra Westminster Üniversitesi’nde e-İşletme üzerine yüksek lisans yaptı. Sekiz yıl aile şirketi Boytek A.Ş.’de çalışan Darcan 2012 yılında kendi şirketi Tila Kompozit’i kurdu ve halen bu şirketin genel müdürlüğü görevini yürütüyor. Darcan aynı zamanda 2012 yılından beri Kompozit Sanayicileri Derneği’nde, 2013 yılından bu yana da Aile İşletmeleri Derneği’nde (TAİDER) yönetim kurulu üyeliği ve çeşitli komite başkanlıklarında bulunmuştur.