İş Yerinizde Mutluluğunuzu Arttıracak İpuçları

Çoğumuz günün büyük kısmını iş yerlerimizde geçiriyoruz…

Bitirilmesi gereken işler, girilmesi gereken toplantılar, görüşülmesi gereken kişiler, gerçekleştirilmesi gereken telefon konuşmaları, sabahtan akşama kadar bizleri bekliyor.

Yoğun geçen iş hayatınızda veriminizi arttırmanız ve hayatınızın geri kalanında keyifli olmanız için ise çözüm çok basit:

“İş Yerinizde Mutlu Olun”

Unutmayın mutluluk bir seçimdir. Çalıştığınız işte mutlu olmak, gününüzü verimli geçirmek için oldukça önemlidir. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada mutlu çalışanların, mutsuz çalışanlara oranla yüzde 70’e kadar daha verimli performans gösterdiği ifade edildi.

Peki, gerçekten iş hayatında mutlu olmanın yolları neler?
Daha verimli ve daha pozitif bir çalışma ortamı nasıl sağlanır?

İşinizi Sevin!
İşinizi sevmek ve heyecanla yapmak çalışırken mutlu olmak için en önemli koşullardan biri olarak öne çıkıyor. İşini severek yapmanın tarifleri arasında, sabah alarm zili ilk çaldığında kalkmak, işe giderken ayakların geri geri gitmemesi, iş yerinde çıkış saati için dakikaları saymamak, çalışırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmemek gibi maddeler var. Sadece para kazanmak için çalışıyorsanız maalesef ki mutsuz olmaya mahkum görünüyorsunuz.

Bol Bol Gülümseyin!
Gülümsemek de esnemek kadar bulaşıcıdır. Gülümsediğinizde beyninizin kimyası değişir. Gülmek beyin merkezini aktive eder. Bu nedenle, gülümsemeye devam edin. Ne olursa olsun bunu yapmak, size iyi geldiği kadar çevrenizde de pozitif bir etki oluşturacaktır. Gün içerisinde karşılaştığınız herkese bu gülümseme yayılır. Gülümsemenin bulaşıcılığını avantaja çevirmek belki de daha faydalı olabilir.

Çalışma Alanınızı Kişiselleştirin!
Kendinize ait bir odanız, bir masanız veya bölümünüz varsa, bu alanı kişiselleştirmeniz, kendinizi oraya ait hissetmenizi sağlayabilir. Kalemliğinizi, kalemlerinizi, not kağıtlarınızı, hatta sevdiğiniz aile üyelerinden, arkadaşlarınızdan oluşan bir fotoğrafını masanıza koyarak işe başlayabilirsiniz. Size ait eşyalar, güven duygusu aşılayarak, daha güçlü hissetmenizi de sağlar. Böylece, kendinizi evinizde çalışıyor kadar iyi hissedebilmeniz mümkün olabilir.

İş Arkadaşlığı Çok Önemli!
İş yerinizde herkesle arkadaş olabilmeniz veya iletişim kurabilmeniz pek mümkün değil. Ancak, yakın hissedip güvendiğiniz bir arkadaş edinirseniz, gün içerisindeki stresinizi karşılıklı paylaşarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Herkesin, günlük hayatında mesai süresince çok mutlu olduğu ve gün içerisinde daima olumlu olaylarla karşılaştığı söylenemez. Ancak, iş arkadaşı bu noktada imdada yetişir ve problemler için çözüm üretmenize, böylelikle kendinizi yeniden iyi hissetmenize yardımcı olur.

İşlerinizi Sırayla Yapın!
Birden fazla işi birlikte takip etmeye çalışmak, sizi çok zorlayabilir. Bu sizin konsantrasyonunuzu bozar. Bu şekilde çalışarak elinizdeki işlere odaklanamayıp, mutsuz olursunuz.Bu nedenle, işlerinizi teker teker ele almaya çalışın.

Amaç Edinin!
Kendinize işinizle ilgili hedefler koymanız, işinize odaklanmanızı sağlayabilir. Örneğin, çalıştığınız kurumdaki konumunuzdan memnun değilseniz, daha farklı projeler geliştirebilir ya da daha fazla çalışarak fark edilebilirsiniz. Çalışkan ve istekli çalışanlar, göz ardı edilmediği gibi, daha çok ve önemli sorumluluklar almaları için teşvik edilir. Dolayısıyla, siz de kendinize işinizle ilgili kariyer hedefleri belirleyin. Bu hedef doğrultusunda çalışırken, kendinizi daha güçlü hissedebilir, motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Kendinizi Ödüllendirin!
Yöneticiniz sizi her gün iyi çalıştığınız için ödüllendiremez. Ancak, siz kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Örneğin, iyi çalıştığınızı düşündüğünüz günlerde kendinize gün ortasında bir çikolata ya da kahve ısmarlayabilirsiniz. Hafta sonu, çok sevdiğiniz herhangi bir şeyi kendinize satın alabilirsiniz.

İnsanları Oldukları Gibi Kabul Edin!
Herkesten hayal ettiğiniz gibi davranmalarını bekleyemezsiniz. Siz ne kadar bu düşünceye kafanızı taksanız ve üzülseniz de kişiler değişmeyecektir. Siz kendi mutluluğunuzu, onları olduğu gibi kabul ederek elde edebilirsiniz.