Güvenliğin Bekçisi Elektronik

İnsan anatomisinde sinir sisteminin önemi neyse itfaiye araçlarında da elektronik sistemler o anlama geliyor. Bu önemin bilincinde olan Volkan Ar-Ge Departmanı’nın çalışmalarından bazı örnekler.

Elektronik sistemler kullanıcıya verdiği kolaylık ve güvenilirlik nedeniyle günümüz itfaiye araçlarının vazgeçilmez bir parçası halini almış durumda. Bir insanın anatomik yapısı için sinir sistemi ne kadar önemli ise elektronik sistem de itfaiye araçlarında aynı önemi taşıyor. İnsan sinir sisteminde beş duyu organında toplanılan veriler beyinde değerlendirilir ve bunlar hareketleri güvenli bir şekilde kontrol eder. Tıpkı bunun gibi itfaiye aracındaki tüm mekanik hareketler de araç üzerindeki sensörlerden toplanan veriler kullanılarak, aracın beyni olan işlemcilerle güvenli bir şekilde kontrol edilir.

Bu sebeple elektronik sistemlerde yapılacak Ar-Ge çalışmaları itfaiyecilerin olaylara hızlı ve güvenilir müdahale etmeleri açısından son derece önemlidir. Biz de bu öneme atfen bu sayımızda Ar-Ge Departmanı Elektronik Tasarım Birimi’nin çalışmalarından bazılarına yer vermek istedik.

Elektronikte Modüler Tasarım
İtfaiye araçlarının elektronik tasarımlarında üretim kapasitesi ve sistem güvenilirliğini arttırmaya yönelik çalışmalardan biri de modüler tasarımdır. Öncelikle hidrolik merdiven, platform, arazöz, uçak yangın söndürme gibi sınıflanan itfaiye araçlarının geçmişte üretilen ve gelecekte üretilebilecek araç fonksiyonları analiz edilmekte; ortaya çıkan veriler baz alınarak ortak modüller ile oluşturulan özelliklerin tasarımlara entegrasyonu sağlanmakta ve tüm dünyadaki itfaiye aracı kullanıcılarına özgün konfigürasyonlar yapılmaktadır.

Tüm bu çalışmalarda Volkan Ar-Ge Merkezi’nde günümüz tasarım teknolojisinin vazgeçilmez aracı olan CAD (Computer Aided Design / Bilgisayar Destekli Tasarım) sistemleri kullanılmaktadır. Aracın mekanik ve elektronik tasarımı eş zamanlı olarak aynı CAD ortamında yapılmaktadır. Kullanılan PDM sistemi ile de farklı ekiplerin yaptığı bu tasarımlar aynı CAD dokümanı içerisinde güncel tutulmaktadır.

arge

İtfaiye Araçlarına Uzak Bağlantı ve Hata Teşhisi
İki yıldır Ar-Ge çalışmaları devam eden ve 2015 itibarıyla uygulamaya alınan bir teknoloji olan “Uzaktan Teşhis ve Kontrol Modülü” ile araçlar kilometrelerce uzakta olsa bile aracı izlemek ve istenen sensörler tarafından sağlanan bilgileri değerlendirmek mümkün hale gelmektedir. Örneğin bir merdivene hareket veren hidrolik valf bobinlerinin hangi gün, hangi saatte arızalandığı bilgisine uzaktan bağlanarak ulaşılabilmekte ve kullanıcı kurum ya da kişiye uyarı gönderilebilmektedir.

El Hareketleriyle Ergonomik Kullanım
WG4000SE ve WG600SE su monitörleri için tasarlanan ve tamamen itfaiyecinin kullanım kolaylığını düşünen bir teknoloji olan Remote Motion Control kumandası ile kullanıcının el hareketleriyle su monitörünü kumanda edebilmektedir. Sistem, doğrudan kullanıcının bilek hareketlerinin yönünü algılayıp kumanda edilecek monitör sistemine aşağı-yukarı ve sağ-sol komutlarını iletmektedir. Tüm komutlar oransaldır. Bir nevi sanal gerçeklik uygulaması olan sistem, kontrolün güvenliğini ve hassasiyetini arttıracak birçok unsur da içermektedir. Örneğin kullanıcının kumandayı elinden düşürmesi ya da ani hareket ettirmesi durumunda sistemin kendini korumaya alması sistemin güvenlik unsurlarından biridir. Joystick’li bir sistemde kullanıcının kumandayı iki elle kontrol etmesi gerekirken, bu sistemle tek elle kontrol edebilmektedir. Ayrıca cihaz kullanıcın isteklerine göre konfigüre edilebilmektedir.

Volkan Ar-Ge Merkezi Elektronik Tasarım Birimi olarak hızla yenilenmekte ve değişmekte olan günümüz teknolojiyi yakından takip etmekteyiz. Bunun yeterli olmayacağının bilincinde olduğumuzdan, teknolojiyi oluşturmak için de çalışmalarımızı genişleyen ve tecrübelenen kadromuzla sürdürmekteyiz.