Editörden

Merhaba,

Hepimizin bildiği gibi küçük bir ihmal büyük bir felakete sebep olabiliyor. Ülkemizde hem şehir hayatında hem kırsalda hem de endüstriyel alanlarda küçük ihmaller sonucunda hemen her gün büyük felaketler yaşanıyor. Hangi alanda olursa olsun itfaiye teşkilatları yangın önlemlerini anlatmak, uygulamak ve uygulatmak için canla başla çalışıyor. Bu sayımızda şehir itfaiyeleri, ARFF ve Orman Genel Müdürlüğü gibi birbirinden farklı yapılardaki itfaiye teşkilatlarının yangın önlemleri ile ilgili yaklaşımlarını ele aldık.

Özel dosya sayfalarında ülkemizin akciğerleri diye tabir edilen Karadeniz’in en güzel illerinden biri olan Trabzon’u bulacaksınız. Trabzon coğrafyasıyla, insanlarıyla, kendine has kültürüyle oldukça özel bir şehir… Bizi ağırlayan Trabzon İtfaiyesi’ne teşekkür ediyoruz.

İz bırakanlar sayfalarında ise dünya bilim tarihine adını altın harfl erle yazdırmış, günümüzde yaşamış en önemli bilim insanlarından biri olan Stephen Hawking var. Yakın zamanda aramızdan ayrılan Hawking, özellikle kuantum fi ziği ve kara delikler üzerine yaptığı çalışmalar ile bilim dünyasında her zaman saygıyla anılmayı hak ediyor.

“Nasıl Çalışır?” sayfalarında Asansör Sistemi’ni, Atlas’ta Akdeniz’in ortasındaki Malta adındaki cenneti yakından tanıma şansı bulacaksınız. Volkan’ın Yıldızları’nda ise büyük özveri ile çalışarak 4×4 Tek Pota Ligi Şirketler Arası Basketbol Turnuvası’nda Volkan adını başarı ile temsil eden Volkan Basketbol Takımı ile yaptığımız keyifl i röportaj yer alıyor.

Sevgiyle kalın,

Duygu TECİM