Diyarbakır İtfaiyesi

Tam 24 yıldır Diyarbakır İtfaiyesi’nde çeşitli görevlerde bulunan, deneyimli bir itfaiyeci olan Diyarbakır İtfaiye Daire Başkanı Veysel Yiğit, “Yangınların önüne ancak eğitimle geçilebilir. Halkı yangın konusunda bilinçlendirmeyi önemsiyoruz. 2017 yılı içerisinde hedef kitlemiz olan 42 bin kişiye ulaştık. Okullar, hastaneler, işyerleri ve çocuk yaz kamplarında gerçekleştirilen eğitimlerle tam olarak 42 bin 226 kişiye yangın eğitimi verdik. 2018 yılında eğitim konusunda hedef kitlemiz 50 bin kişi” diyor.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1965 Diyarbakır doğumluyum. 1984 yılında Diyarbakır İmam Hatip Lisesi’nden, 2003 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. 1994 yılında Diyarbakır Belediyesi’nde itfaiye eri olarak göreve başladım. İtfaiyecilik mesleğinin mutfağından gelerek, itfaiyenin çeşitli bölümlerinde 24 yıl çalıştıktan sonra, temel itfaiye eğitimleri, sıkışmalı trafik kazaları, arama kurtarma, doğal afetler vb. olaylara müdahale etme, önleyici tedbirler alma konusunda resmi kurum ve kuruluşlar ile halkı yangın ve doğal afetler konusunda bilinçlendirme eğitimleri verdim. İtfaiye dairesi başkanlığında uzun yıllar grup amiri olarak görev yaptım. 2017 yılında Sayın Başkanım Cumali Atilla’nın ataması ile tevdi edilen Diyarbakır İtfaiye Dairesi Başkanlığı görevini büyük bir memnuniyet ve gururla yürütmekteyim. Evli ve dört çocuk babasıyım. Göreve başladığınız 1994 yılından beri Diyarbakır İtfaiyesi’nde neler değişti? Diyarbakır İtfaiyesi’nde göreve başladığımda kent merkezinde sadece bir itfaiye istasyonu ve istasyonda üç arazöz, bir merdivenli araç ve bir sulama aracı olmak üzere toplamda beş aracımız vardı. Yangına giderken itfaiye araçlarının kabinleri yetersiz olduğundan, ekip amirlerimiz şoför mahalline biner, diğer itfaiyeciler olarak bizler de yaz-kış, gece-gündüz, soğuk, yağmur, çamur demeden itfaiye araçlarının arkalarına asılmak suretiyle giderdik. O zamanları hatırlayanlar bu yazıyı okurken belki şu an tebessüm ediyorlardır ama gerçeklerimizdi bunlar. Kişisel koruyucu elbiselerimiz naylondu, bugün herkesin kullandığı yağmurluklar gibi. Kırmızı renkli ve arkasında sadece “itfaiye” yazardı. Kısıtlı derecede temiz hava solunum cihazları vardı ve temiz hava dolum cihazlarımız yoktu. Mesken ve kapalı alan yangınlarına yüzümüze mendil bağlayarak müdahale ederdik. Tabii şimdi her şey değişti. Kişisel koruyucu elbiseler dünya standartları düzeyine getirildi, artık her araçta personel sayısı kadar temiz hava solunum cihazı mevcut, çelik tüp yerine daha hafif ve kullanışlı fiber tüpler kullanıyoruz. Ayrıca artık her şubemizde ve bazı ilçelerimizde temiz hava dolum kompresörümüz bulunuyor. Biz göreve geldikten sonra da özellikle 6360 sayılı yasa ile beraber sorumluluk alanlarımız il sınırlarının tamamını kapsamaya başlayınca ilçe itfaiyelerinin modernizasyonu ile ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Özellikle yapısal alanda mekânsal sorunları ve kapalı alan ihtiyaçlarını büyük ölçüde gidermeye çalışarak, ilçe personellerine, itfaiye eğitim merkezlerinde ileri itfaiyecilik eğitimleri verdik ve bilgi-becerilerini üst düzeye çıkardık. İlçe itfaiye şubelerimizi, yeni araçlar ve modern donanımlarla özellikle sıkışmalı trafik kazaları, çökme ve enkazlara müdahale edebilecek hidrolik ayırıcı kesici vb. ekipmanlarla zenginleştirdik.

 

Diyarbakır İtfaiyesi’nin yapısından bahsedebilir misiniz?

Diyarbakır İtfaiyesi 1926 yılında kurulup günümüze kadar şehrin büyümesine paralel olacak şekilde istasyonlarını konumlandırmıştır. Kent merkezinde üç şube, ilçelerde 13 istasyon olmak üzere toplam 16 istasyonla hizmet vermektedir. Geniş bir alanda bulunan ve yerleşimi dağınık olan ilçelerden merkeze en uzağı, şehir merkezinin 140 kilometre doğusunda yer alan Kulp ilçemiz. Diyarbakır’ın en batısında yer alan Çüngüş ilçemizin merkeze uzaklığı ise 126 kilometre. Merkezin en doğusunda ve en batısında yer alan iki ilçenin merkeze toplam uzaklığı 266 kilometre ve bu da sorumluluk alanımızın ne kadar geniş olduğunu gösteriyor. Toplam 246 personele ve 59 araca sahibiz. Şu an araç yaş ortalamamız 8, personel yaş ortalamamız ise 42. 2018 yılı içerisinde yapacağımız yeni araç alımları ile araç filomuzu daha modern bir hale getirmeyi ve yeni personel alımı ile de çalışanlarımızın yaş ortalamasını gençleştirmeyi hedefliyoruz.

Diyarbakır İtfaiye Daire Başkanı Veysel Yiğit

Diyarbakır İtfaiyesi’nin görev ve sorumlulukları nelerdir?

Maneviyatı çok yüksek bir meslektir itfaiyecilik. Dolayısıyla darda ve zorda olan insanların imdadına koşarak bir umut eli uzatıyoruz. Herkesin koşarak uzaklaştığı yere biz giriyoruz. İnsanların can ve malını kurtarmak için canımızı ortaya koyuyoruz. Bunu yaparken zamanla yarışıyoruz. Yangına veya vakaya intikalimizi engelleyen tüm olumsuzlukları trafik, yanlış parklar, dar sokaklar vb. bertaraf ederek hedefimize koşuyoruz. İnsanlar sadece yangınla mücadele ettiğimizi sanıyor. Oysa sıkışmalı trafik kazaları, çökme, kuyuya düşme, hayvan kurtarma, boğulma ve sel baskınlarından tutun da parmağa yüzük sıkışmasına kadar çok çeşitli vakalara müdahale ediyoruz. Halkı yangın ve diğer doğal afetlere karşı bilinçlendirip farkındalık ve yangına ilk müdahale becerisini kazandırmak için eğitim ve tatbikatlar yapıyoruz. Görev ve sorumluluğumuz çok büyük.

Diyarbakır İtfaiyesi’nde bir gün nasıl geçer?

Şubelerimizin konumuna göre 8.00, 8.30 ya da 9.00’da vardiya değişimleri gerçekleştiriliyor. Vardiyalardaki bu değişim esnasında bütün malzemeler kontrol ediliyor; eksik ve arızalı malzeme varsa ekip sorumlusuna iletiliyor; düzeltilmesi ve tamiratı ile ilgili gerekli çalışmalar yapılıyor. Personele, yönetmeliğe uygun olarak, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere periyodik olarak hizmet içi eğitimler veriliyor. Bunların yanı sıra mesleği ilgilendiren konularda veya yangın sonrası yangın kritiği ve olabilecek olumsuz senaryolar üzerine eğitimler veriyor, istişarelerde bulunuyoruz. Eğitim bizim için vazgeçilmezdir. Çünkü tekrar tekrar yaptığımız eğitimlerle kazandığımız melekeler, karşımıza çıkan ilk vakada işimizi kolaylaştırıyor. İtfaiyecilerin kondisyonunu artırmak ve zinde tutmak için spor şart. İtfaiye şubelerimizdeki fitness salonlarında itfaiyecilerimiz eğitim ve diğer bakım saatleri dışında istedikleri zaman spor yapabiliyor. Ayrıca bütün şubelerimizde voleybol sahalarımız mevcut. Personelimiz yine boş zamanlarında bu sahaları dilediği gibi kullanabiliyor. İtfaiyecinin zamanla yarışıyor olması, çevik olmasını, çeviklik de spor yapmayı gerektirir. Bu nedenle spor konusunu çok önemsiyoruz.

Geleceğe yönelik projeleriniz neler?

Diyarbakır ili 15.272 kilometre kare yüzölçümü ile Türkiye’nin toprak büyüklüğü bakımından 10’uncu büyük ili konumunda. 6360 sayılı yasayla sorumluluk alanımızın artması ile beraber, bu kadar büyük bir alanın yangın güvenliği ile ilgili tedbirleri almak bizim görevimiz. Özellikle yaz aylarında çok sık karşılaştığımız bir durum var; havaların ısınmasıyla beraber kısa sürede kuruyan çayır ve meralarda ot yangınları çıkıyor, bununla beraber anız yangınları da artıyor. Doğanın ekolojik yapısını bozan ve toprak verimliliğini azaltan anız yangınları ile ilgili gerek muhtar toplantılarında gerekse dağıttığımız broşürlerle bu farkındalığı artırarak, bunun için gerekli önlemleri alma konusunda bilgilendirme çalışılmaları yapıyoruz. Bu çalışmalara gelecekte de devam etmeyi planlıyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarında, okullar, yurtlar, çocuk yaz kampları, siteler vb. yerlerde, yangın güvenlik tedbirleri ve ilk müdahale eğitimleri vererek halkın bilinçlendirilmesi ile ilgili eğitim faaliyetlerine devam edeceğiz. Çünkü yangınların önüne ancak eğitimle geçilebilir. Halkı yangın konusunda bilinçlendirmeyi önemseyerek gelen bütün eğitim taleplerini değerlendiriyor, eğitim ve tatbikatlarla farkındalığı yaygınlaştırıyoruz. 2017 yılı içerisinde hedef kitlemiz olan 42 bin kişiye ulaştık. Okullar, hastaneler, işyerleri ve çocuk yaz kamplarında gerçekleştirilen eğitimlerle tam olarak 42 bin 226 kişiye yangın eğitimi verdik. 2018 yılında eğitim konusunda hedef kitlemiz 50 bin kişi. Bu yıl 50 bin kişiyi daha yangın konusunda bilinçlendireceğiz.

Sizce iyi bir itfaiyeci nasıl olmalı?

İyi bir itfaiyecide bulunması gereken özellikler nelerdir? İyi bir itfaiyeci birçok özelliğe sahip olmalıdır. Ekip ruhuyla çalışan, her türlü itfai olaya müdahale edebilecek nitelikte eğitim almış, tecrübeli, yenilikçi, ahlaklı, fedakâr ve işine bağlı olmalıdır. Can kurtarmanın sorumluluğunun bilincinde olmalı itfaiyeci. Canla başla çalışmalı. Bu özelliklerden biri dahi eksik olsa, kişinin iyi bir itfaiyeci olması mümkün değildir.

24 yıllık itfaiyecilik hayatınızda unutamadığınız çok anınız olmuştur muhakkak. İçlerinden birini bizimle paylaşabilir misiniz?

24 yıllık itfaiyecilik hayatımda çok şeyler gördüm ve yaşadım. Normal bir vatandaşın hayatında göremeyeceği kadar çok olayla karşılaştım. Bu olaylar insanda öyle izler bırakıyor ki hayatınız boyunca sizde bıraktığı izler maalesef hiç silinmiyor. Ben size hiç unutamadığım farklı bir şey anlatmak istiyorum. 3 Ocak 1983’te, ailece hepimizin evde olduğu bir saatte sabaha doğru büyük bir gürültü ile uyandık. Her tarafta büyük bir toz kütlesi oluşmuş ve nefes alamaz durumda yıkıntılar içerisinde bir vaziyette nelerin olup bittiğini anlamaya çalışıyordum. Komşularımızın seslerini duyuyor ve kelime-i şehadet getirdiklerine tanıklık ediyordum. İnsan sesleri ve bağrışmalar birbirini izliyordu. Ben uyuduğum yerde yataktan yarı çıkmış vaziyette neler olduğunu anlamaya çalışırken, bunun bir rüya olabileceğini düşünüyordum. Anladım ki bir enkaz altında kalmıştım. Gözlerimi kapatıp açıyor yine aynı sahneyle karşılaşıyordum. Dışarıda hava -20 dereceydi ve soğukta iş makinelerinin çalıştığını duyuyordum. Aklımdan birçok şey geçti. Genel bir deprem miydi olan, yoksa lokal bir çöküntü mü olmuş diye düşünüyordum. Bu durum bir gün boyunca devam etti. İkinci gün benim bulunduğum yeri kazdıklarında fark ettiler beni ve bulunduğum enkazdan çıkardılar. Sonradan anladım ki meğer yaşadığımız bir deprem değilmiş. Diyarbakır’da bizim oturduğumuz Hicret Apartmanı çökmüş ve bu olay yaşanmış. Şu an başında olduğum teşkilatın çalışanları ve gönüllüleri beni o enkazın altından çıkartarak ikinci bir yaşama kavuşturdu. Şu an benim işimi ne kadar çok sevdiğimi, nasıl bir bağlılık duyduğumu anlamışsınızdır. Zorda, darda kalan bir insan veya başka bir canlının kurtarılmasına vesile olmanın verdiği duyguyu, sevinci benim kadar kimsenin hissedemeyeceğini düşünüyorum.

Çok büyük bir tehlike atlatmışsınız. Size ve ailenize tekrar geçmiş olsun… Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Daire Başkanı olduğum Diyarbakır İtfaiyesi’nden desteğini hiç esirgemeyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cumali Atilla’ya şahsım ve itfaiye çalışanlarım adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Ulusal ve uluslararası düzeydeki başarılarından dolayı da tüm Volkan ailesini takdir ediyorum.