Çocuklara İtfaiyeci Eğitimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Abla-Ağabey-Kardeş Projesi kapsamında çocuklar, Doğal Afet ve Arama Kurtarma Eğitim Merkezi’nde buluştu. Bir günlüğüne itfaiyeci olan çocuklar, mesleğin zorluğunu öğrenmenin yanı sıra özel hazırlanan oyun parkurlarında eğlenceli bir gün yaşadı.

Etkinliğe 268 kardeş ile 417 gönüllü katıldı. Özel olarak kurulmuş simülatör ile evde deprem anını yaşadı. Görevli personelin aktardığı deprem anında nasıl bir yol izleneceği, deprem sonrasında yapılması gerekenler ve depremzede vatandaşların kurtarılmasına ilişkin bilgileri ilgiyle dinleyen gönüllü takımı ve kardeşleri, tatbikatlar sırasında da hayli heyecanlı anlar yaşadı.

Çocuklara İtfaiyeci Eğitimi

Zorlu mesleği yakından tanıyan çocuklar, uzmanlar tarafından aktarılan bilgileri canlı olarak da deneyimledi. Çocuklar ayrıca itfaiye arama kurtarma ekibinin özel eğitimli köpekleriyle birlikte deprem enkaz alanını gezdi. Çocuklar için hazırlanan özel oyun parkurları da büyük ilgi odağı oldu. Şişme tırmanma- dağcılık duvarı, kaydıraklı itfaiye arazözü ile itfaiye şefl erinin kontrolü eşliğinde parkurların keyfi ni çıkaran çocuklar doyasıya eğlendi.