Bir Samsun Klasiği: Bafra Pidesi

Samsun denince ilk akla gelen yiyeceklerden biri pidedir ve Samsun’da birkaç pide çeşidine rastlamak mümkün. Bunlardan en tanınmışı da kentin en büyük ilçelerinden birine ait ve onun adıyla anılan Bafra Pidesi. Bu pidenin klasik pideden en büyük farkı kapalı, yani malzemesinin içinde olması. Bugün Samsun’da gerek Bafra ilçesinde gerekse il merkezinde bu pideyi son derece güzel yapan çok sayıda restoran bulunuyor.

Geçmişi çok eskilere uzanan bu lezzet 1850-1920 yılları arasında hangi fırınlarda yapılıyordu bilinmiyor. 1920-1960 arasında ise o dönemin bilinen 8-10 ekmek fırını, malzemeleri evlerde hazırlanan pideyi pişiriyordu. Bafra Pidesi 1962 yılında ilk kez ilçe dışına çıktı; Hasan Tokalak, Samsun Mecidiye’de dükkân açarak buna öncülük etti. 1966 yılında da İsmail Tokalak Çemberlitaş’ta İstanbul’un ilk Bafra pide salonunu açtı. 55 yıl önce Bafra dışına çıkan ilçeye özgü pide, bugün tüm Türkiye’de sevilen aranan bir lezzet halini almış durumda.

Kıymalı Bafra Pidesi Tarifi

Hamuru için malzemeler

  • 1 kilogram un
  • 1 paket yaş maya
  • 1 su bardağı ılık su
  • Tuz

Kıymalı iç için malzemeler

  • Yarım kilogram kıyma
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber
  • Piştikten sonra üzeri için; 200 gram tereyağı

Yapılışı

Tavaya hafif sıvı yağ döktükten sonra kıymayı ekliyor ve ara ara karıştırarak kıymayı kavuruyoruz. Üzerine damak zevkinize göre tuz ve karabiber ekledikten sonra bir-iki defa daha karıştırıp ocağın altını kapatıyoruz. Kavurduğumuz kıymanın soğuması için tavayı ayrı bir yere alıyoruz.

Hamuru için

1 su bardağı ılık suyun içerisinde 1 paket yaş mayayı eritiyoruz. Hamur yoğurma kabına unu alıp ortasını havuz şeklinde açıp üzerine hafif tuz serpiyoruz. Unun orta kısmına mayalı suyu döküp kenarlardan alarak yoğurmaya başlıyoruz. Yumuşak kıvamlı bir hamur elde edinceye kadar su ekleyerek yoğurmaya devam ediyoruz.

Elde ettiğimiz hamuru 45-50 dakika kadar mayalanması için ayrı bir bölüme kaldırıyoruz.

Mayalanmış olan hamurdan ortalama bir mandalina büyüklüğünde parçalar kopartıp elimizle uzatıyoruz. Uzun hamurun orta kısmına yeteri kadar kıymalı harçtan koyup, yayıyoruz. Hamurun kenarlarını elimiz ile sıkıştırarak kapatıyoruz. Hazırladığımız pideyi, hamuru kopartmadan uzayabileceği kadar uzatıyoruz.

Tüm hamur ve iç harç bitene kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz. Tepsiyi katı yağ sürdükten sonra pideleri diziyoruz. Hazırladığımız Bafra pidelerini önceden 200 derecede ısıtılmış fırında pişiriyoruz. Fırından çıkartınca üzerine tereyağı sürüyoruz.