Asya’nın İncisi Malezya

Uzakdoğu’da ziyaret etmeyi en çok sevdiğim ülkelerin en başında gelen Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmış, 13 eyalete sahip ve “parlamenter monarşi” ile yönetilen federal bir devlet. Bunun yanı sıra yaklaşık 20.000 adanın birleşmesiyle oluşan bir ülke.

33.000.000 nüfusa sahip Malezya’da halkın % 55’i Malay, % 25’i Çinli, % 10’u Hint ve geriye kalan % 10’luk kesimse diğer etnik kökenlere sahip. Bunların 7 milyonu Doğu Malezya ve 26 milyonu Batı Malezya’da yaşamaktadır. Resmî dil Malayca olmasına rağmen halkın hemen hemen hepsi kusursuz İngilizce konuşabiliyor. Bu yüzden hiçbir Malezya seyahatinizde dil problemi yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ülkede resmî din İslam ve Müslüman olan halkın çoğu Malay kökene sahip, az bir kısmı ise Hint. Bana en farklı gelen ve öğrendiğimde çok şaşırdığım kısım ise Bumiputralar’dı. Malezya’da birinci sınıf vatandaş anlamına gelen Bumiputralar vergi ödemiyor; üniversiteye de sınavsız giriyorlar. Bumiputralar sadece Malaylar arasından çıkıyor. 338 Milyar USD GSYİH’ya sahip olan Malezya, Güneydoğu Asya ülkeleri içerisinde yıllık kalkınma oranı en fazla olan ülkelerden biri. Kişi başına gelir 10.500 USD olan bu güzel ülkede ise reel büyüme oranı %6. Malezya sanayi bakımından çok gelişmiş bir ülke. Petrol arıtma tesislerinin yanı sıra otomobil, dayanıklı tüketim malları, tekstil ürünleri, çeşitli gıda maddeleri, çimento ve diğer inşaat malzemeleri, mobilya ve ağaç ürünleri, kâğıt ve kırtasiye malzemeleri, kimyasal maddeler, gübre, kauçuk, plastik eşya, toprak ve madeni eşya, mekanik araçlar, elektrik gereçleri, ilaç, palmiye yağı vs. üreten çok sayıda fabrika kurulmuş. İmalat sanayisinin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı %27 ve çalışan nüfusun yaklaşık %18’i sanayi sektöründe çalışıyor. Malezya’nın ekonomi ve sanayide bu kadar gelişmiş olmasının nedenini iyi bir eğitim sistemi ve kadınların iş hayatında çok aktif olmasına bağlıyorum. Malezya’da ziyaret edeceğiniz herhangi bir şirkette ya da küçük bir işletmede mutlaka yönetim de ya da bir alt seviyede kadınların aktif olarak çalıştıklarını göreceksiniz.

 

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur
Takma adı Uzak Doğu’nun incisi olan Kuala Lumpur, Malezya’nın resmi başkenti ve 7 milyonluk nüfusu ile ülkenin en kalabalık şehri. Uzak Doğu’nun en hızlı gelişen ve büyüyen şehirlerinden birisi olmakla birlikte Malezya’nın hem siyasi hem de kültürel anlamda başkenti olan Kuala Lumpur, gelişen ekonomisiyle tüm ülkeyi sırtlıyor diyebiliriz. Özellikle bu bölgede gelişen bankacılık, ticaret, bilgi teknolojileri ve tabii ki turizm sayesinde ülkeye çok önemli katkılarda bulunuyor. Kuala Lumpur’da çok fazla etnik kökenden ve dini inançtan insan bir arada yaşadığından dolayı tam olarak bir metropol diyebiliriz. Bu şehirde çoğunlukta olan Malayların dışında yoğun olarak Çinli ve Hintli nüfus bulunuyor. Gelişen ekonomisi ile birlikte şehir Filipinler, Vietnam, Endonezya ve Tayland vb. pek çok Uzak Doğu ülkesinden hala daha yoğun göç alıyor. Bunun yanında son yıllarda gelişen turizmi ile de şehir giderek büyümeye devam ediyor. 1998 yılında inşası tamamlanan 452 metre yüksekliğindeki Petronas İkiz Kuleleri bu şehirde bulunuyor ve 2004 yılında Taipei 101 binası inşa edilene kadar dünyanın en büyük yapısı unvanını elinde bulunduruyordu.

Kuala Lumpur restoranları, kafeleri ve gece hayatı konusunda da çok hareketli bir şehir. Bu şehre turistik ziyaretiniz boyunda ne yiyecek/içecek konusunda ne de ziyaret edilecek ve görülecek yerler konusunda hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Özellikle yoğun geçen gün sonrası Petronas Kuleleri hemen yanında bulunan yemyeşil ve çok huzurlu bir alan olan KLCC Park’ta bir kahve alıp sakin birkaç saat geçebilirsiniz ancak öğle saatlerinde hem sıcak hem de yoğun nemden dolayı buraya gitmenizi önermiyorum.

Putrajaya

Putrajaya
Ülkenin idari başkenti olan Putrajaya, Kuala Lumpur’un hemen güneyinde yer alıyor ve ülkenin hükümet merkezi 1999 yılında şehirde yaşanan yoğun tıkanıklık ve kalabalık nedeniyle resmi işlerin aksaması sonucu Kuala Lumpur’dan Putrajaya’ya taşınmış. Kuala Lumpur yine Malezya’nın resmi başkenti ve bünyesinde Kraliyet Sarayı ile Parlamento’yu barındırıyor ancak bazı bakanlıklar ve hükümet ofisleri Putrajaya’ya kaymış durumda. Putrajaya şehrine ilk Malezya başbakanı Tunku Abdülrahman Putra’nın adı verilmiş. Şehir çok hızlı kentleşiyor ancak Malaylar bunu çok planlı şekilde yapmayı başarabilmiş.

Şehirdeki tüm yapılar mükemmel bir ahenk içerisinde ve düzenli şekilde inşa edilmiş. Kuala Lumpur’a karayolu ile yaklaşık 45 dakika mesafede bulunan bu şehre girer girmez gözünüze ilk çarpan şey düzen ve yeşil oluyor. Şehrin en güzel yapıları girişte bulunan Seri Wawasan Bridge ve göl kenarına konuşlandırılmış 116 metre yüksekliğinde devasa büyüklükteki mimari eser Putra Camii. İstanbul’da bulunan Sultan Ahmet Camii’nin yüksekliğini 43 metre olduğunu hatırladığımızda Putra Camii’nin büyüklüğünü az çok gözünüzde canlandıracaksınız.

Sunway City

Sunway City
Sunway City, Sunway Holding’e ait olan ve içerisinde oteller, fuar merkezleri, hastane, sayısız restoran, su parkları ve su spor merkezleri, alışveriş merkezleri, gece kulüpleri ve hatta üniversite bulunan bir bölge. Kuala Lumpur’a yaklaşık 20 kilometre mesafe uzaklıkta yer alıyor. Bu bölgeye iş ya da turistik olarak gelen hiç kimsenin dışarı çıkmasına gerek kalmayacak şekilde organize edilmiş ve her milletten insanların yemek ve eğlence anlayışı ile uyuşacak onlarca restoran ve kafeler mevcut. Sunway Lagoon su parkında havuza girebilir ya da su sporlarıyla ilgilenenler yine aynı yerdeki dalga havuzunda sörf yapabilirsiniz. Başkent’e bu kadar yakın olan bir bölgeye gidip mutlaka 1-2 gün geçirmenizi öneriyorum.