Asansör Sistemi

İlhan Tatar/ Merdivenli Araçlar Tasarım Ekip Lideri

Şehir yapılanmalarında yüksek katlı binaların kullanımı hızla artıyor. Bu binalarda çıkacak yangınlara etkili müdahale de kritik bir önem taşıyor. Bu nedenle yangın söndürme araçlarında fonksiyonel, emniyetli ve hızlı çözümler sunan ürünler tercih ediliyor. Merdivenli itfaiye araçları yüksek katlı bina yangınlarında aktif olarak tercih ediliyor. Bu araçlarda kullanılan asansör sistemleri, yangına müdahalede itfaiyecilerin olmazsa olmaz ekipmanlarının başında geliyor.

Asansör Sistemi

Merdiven asansör grubu, oldukça kompleks sistemlerin bir araya gelmesi ile oluşan bir yapıya sahip. Asansör grubu, teleskobik olarak açılıp kapanan iç içe geçmiş merdiven kademeleri üzerinde hareket ediyor. Merdiven kademeleri üzerinde, harekete kılavuzluk eden özel bir kızak sistemi bulunuyor. Asansör grubu hareketini, merdiven ana kademesi üzerinde bulunan özel olarak tasarlanmış hidrolik tahrikli halat tamburundan alıyor. Halat tamburunun hareketini sağlayan, özel dizayn edilmiş hidrolik sistem ile aşırı yük durumunda sistem emniyete alınıyor. Halat tamburunda dönüş miktarını algılayan dönüş enkoder’ı sayesinde hassas ve kontrollü hareket sağlanıyor.

Asansör Sistemi Asansör Sistemi

 

 

Halat tamburu üzerinde bulunan yüksek mukavemetli çelik halat merdiven kademeleri içeresinde dizayn edilmiş kasnak sistemi üzerinde dolaştırılarak asansör grubuna bağlanıyor. Halat sisteminin asansör grubu üzerinde bağlandığı özel tasarım mekanizma ile olası halat arızası durumunda devreye mekanik fren sistemi giriyor ve hareketi emniyetli bir şekilde durduruyor. Asansör grubunun hareketi merdiven kademe kızaklarının üzerinde yüksek dayanımlı makara sistemi ile sağlanır. Bu hareketlerin tamamının kontrolü operatör tarafından elektronik sistem ile kontrol panelinden yönetilir.