Alevlere Adanmış Bir Hayat; İsa Tecim

Bu, kararlılığın ve azmin öyküsü… Türlü imkânsızlıklara rağmen heyecan ve umutla imkânsız denilene ulaşmanın öyküsü… Her şeye rağmen hayal edilen her şeyin bir bir gerçeğe dönüşme öyküsü… Bu, alevlere adanmış bir hayatın öyküsü…

1952 yılında Manisa’nın Sancaklı İğdecik Köyü’nde kerpiçten inşa edilmiş, çatısı yarı açık, tek göz bir evde dünyaya geldi İsa Tecim. Fakir bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Öylesine bir yokluktu ki anneleri zeytini sayıyla paylaştırıyor, bir zeytini tek seferde yemek onlar için lüks sayılıyordu.

İlkokula giderken okulda arkadaşlarına kırtasiye malzemeleri satan Tecim aynı zamanda köy meydanında şambali tatlısı satıyordu. Tatlı azalmasın diye sattığı tatlının tadına da hiç bakamamıştı. İlkokul yıllarının ardından babası onu Manisa’da bir terzinin yanına çırak olarak verdi. 12 yaşında bir çocuk için hayat oldukça erken başlamıştı. Terzi dükkânının üst katındaki bir odada kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyordu. Terzilikte aradığını bulamayan Tecim iki buçuk yılın ardından bir tornacının yanında çalışmaya başladı. Metalle uğraşmaktan mutlu oldu ve bu işi sevdi.

Askere gitmeden önce tek başına İzmir’e taşındı. Tornacılık yapmaya devam ediyordu. Ancak kazandığı para evde ondan maddi destek bekleyen ailesine yetmiyordu. İzmir Basmane Tren İstasyonu’nda geceleri hamallık yapan İsa Tecim gençlik yıllarını durmadan çalışarak geçirdi. Vatani görevi için çalışmaya ara verdi fakat jandarma olarak görev yaptığı Kastamonu’dan bir iş fikri ile döndü. Askerliği sırasında şahit olduğu bir yangın vakasından çok etkilenen Tecim itfaiye araçları üretmek için işe koyuldu.

Gönüllü itfaiyeci, kaliteli üretici
Bugün kendi sektöründe dünya markaları arasında gösterilen Volkan İtfaiye’nin temelleri 1974 yılında İzmir Çankaya’daki küçük bir yazıhanede atıldı. Daha sonra İzmir Karabağlar’da bir aracın güçlükle sığacağı 50 metrekarelik küçük bir atölye kiralayan Tecim itfaiye araçlarının tamiratını yapmaya başladı. Bu dönemde itfaiyeciler ile daha fazla vakit geçirip onların ihtiyaçlarını anlayabilmek adına İzmir İtfaiyesi’nde beş yıl boyunca geceleri gönüllü itfaiyecilik yaptı.

izbirakanlar2

Bu mesleği gönülden ve maddi kaygıları ikinci plana atarak yapan Tecim kaliteli ve güvenilir ürün üretmeyi ana felsefesi olarak belirledi. Bunun en güzel kanıtlarından biri de Volkan İtfaiye’nin 1976 yılında ürettiği itfaiye araçlarından birinin bugün hâlâ Kahramanmaraş İtfaiyesi’nde çalışıyor olması.

Vizyonla gelen ihracat ve global markalaşma
Kendisine hep net hedefler koyan hızlı ve emin adımlarla başarıya ulaşan İsa Tecim “meyve veren ağaç taşlanır” atasözünün geçerli olduğu bu topraklarda, taşlanmaktan korkmadan meyve vermeye devam etti. Türkiye’nin ilk yerli merdivenli itfaiye aracını, yangın pompasını ve modüler itfaiye aracını bizzat kendisi tasarlayarak üretti. 1993 yılında tüm ekibini toplayıp “Volkan İtfaiye bir gün bir dünya markası olacak ve bunu Allah’tan başka kimse engelleyemeyecek” dedi. Volkan İtfaiye ilk ihracatını bu sözlerden tam yedi sene sonra yaptı ve bugün dünyanın dört bir yanına ihracat yapan global bir marka haline geldi.

Kendi sektöründe ilklere imza atan Volkan İtfaiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim yeni hedefler için azim ve kararlılıkla çalışmalarına devam ediyor. Ürettikçe beslenen, beslendikçe daha fazlasını, daha iyisini yapabilmek için şevklenen Tecim ülke ekonomisine ve sanayisine katkı sağlamaktan gurur duyuyor. Tecim, İnsan hayatına dokunan bir iş yapmanın ve kahraman itfaiyecilere hizmet eden ürünler üretmenin paha biçilemez bir duygu olduğunu düşünüyor. Kurum kültürüne ve değerlerine sıkı sıkıya bağlı, ekibindeki ve ailesindeki her bireye bu değerlerle ışık tutan Tecim, katma değeri yüksek ürünler üretmeye odaklanmış, sınırları zorlayan ve bu duruşunu Volkan İtfaiye’ye de yansıtan bir lider. Ticari zekâsı ve iş ahlakı sayesinde saygın bir sanayici ve işadamı olan İsa Tecim özel hayatında mütevazılıktan asla ödün vermemesi ile de dikkat çeken bir isim.

Sadece Sanayici Değil Aynı Zamanda Şair
İsa Tecim başarılı bir sanayici olmasının yanı sıra duygusal bir kişiliğe de sahip. Çocukluğundan bu yana biriktirdiklerini şiirlerinde anlatan Tecim’in kendine ait bir web sitesi (www.sufisa.com) de var. Hayatını en iyi ifade ettiğini düşündüğü şiiri ise “Dünya Diyarında”.

Dünya Diyarında
Hamurum cehalet ve sefaletle
yoğruldu annemin karnında
Hazanı yaşadım ömrümün baharında…
Bir lokma ekmeğin peşinde koşarken,
Bir ayağım çukura düştü dünya diyarında…